7 powodów. Dlaczego warto pić kawę.

Nie wyobrażasz sobie dnia bez małej czarnej? A może wręcz przeciwnie? Uważasz, że ma szkodliwy wpływ na zdrowie i unikasz jej jak ognia? Naukowcy na całym świecie w różnych ośrodkach badawczych poddali działanie kawy wielu testom i, jak się okazało, może ona sprzyjać naszemu zdrowiu. Kawa zawiera witaminy i minerały. Jest także największym źródłem przeciwutleniaczy w nowoczesnej diecie. Poniżej przedstawiam siedem powodów, dla których każdy z nas powinien pić kawę.

Dlaczego warto pić kawę: Zapobiega cukrzycy

Naukowcy z Instytutu Żywienia w Potsdam-Rehbrücke, znajdującego się w Niemczech, udowodnili, że kawosze są o 25% mniej narażeni na zachorowanie i rozwój cukrzycy typu II. Natomiast osoby, które stronią od napoju na bazie kofeiny posiadają większe tendencje do zachorowania. Kofeina zawiera kwas chlorogenowy, który wzmacnia nasz organizm.

 

Dlaczego warto pić kawę: Wspomaga koncentrację

Kawa wspomaga koncentracje
Kawa wspomaga koncentracje

Znajdująca się w kawie kofeina ma za zadanie pobudzić organizm. Oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy oraz ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu zmniejsza poczucie zmęczenia oraz dodaje energii. Kawa jest jednym z najczęściej wybieranych napojów przez ludzi na całym świecie (90%).

 

Dlaczego warto pić kawę: Walczy z cholesterolem

Kofeina dobrze wpływa na pracę układu krążenia, dzięki niej obniża się poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo kawa chroni również przed chorobą wieńcową oraz zawałem serca.

 

Dlaczego warto pić kawę: Pomaga przy schorzeniu ADHD

Trzyletnie badania z wykorzystaniem kofeiny, przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii, dowiodły, że mała czarna posiada terapeutyczne działanie. Wystarczy wypić trzy dawki małego espresso, aby zniwelować deficyt uwagi dzieci chorujących na ADHD.

 

Dlaczego warto pić kawę: Kawa wydłuża życie

Badania przeprowadzone w National Institutes of Health, znajdującego się w Maryland w USA, dowiodły, że osoby regularnie spożywające kofeinę żyją dłużej. Są również mniej narażone na choroby serca, infekcje, udar mózgu oraz cukrzycę.

Picie kawy wydłuża życie
Picie kawy wydłuża życie

Dlaczego warto pić kawę: Zapobiega chorobie Parkinsona

Kofeina zmniejsza prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę. Odpowiada ona za wzmocnienie działania dopaminy w mózgu, biorąc pod uwagę, że to schorzenie powoduje obumieranie komórek odpowiedzialnych za produkcję dopaminy.

 

Dlaczego warto pić kawę: Hamuje proces starzenia się

Kawa hamuje proces starzenia
Kawa hamuje proces starzenia

Znajdujące się w kawie przeciwutleniacze wydłużają życie komórek odpowiedzialnych za świeży wygląd skóry. Kofeina zwalcza również wolne rodniki – tzw. komórki odpowiedzialne za proces starzenia – dlatego dla zdrowego i młodego wyglądu warto sięgnąć po filiżankę małej czarnej.

 

Podsumowanie: Kawę warto pić. Idę zaparzyć….

 

Post Author: Magdalena

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Mama z wadą sercaKatarzynaSylwiaM.B. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
M.B.
Gość

Ciekawe, choć z drugiej strony trzeba też trzeba ją pić umiejętnie, aby jak najmniej szkodziła na żołądek oraz pamiętać o magnezie :))

Sylwia
Gość

Ufff!!! Ulżyło mi! Wygląda na to, że z czystym sumieniem mogę sączyć mój ulubiony napój! 🙂

Katarzyna
Gość

Kawa, dla mnie boski trunek. uwielbiam ją pod wieloma postaciami 🙂

Mama z wadą serca
Gość

Nie pijam kawy, a przynajmniej staram unikać jak ognia., Wyjątkami są dni, kiedy mam migrene, wtedy tylko to mi pomaga w stosunkowo krótkim czasie.