Aeropress. Jak zaparzyć kawę? Metoda prosta i odwrócona.

Aeropress – to cudowne urządzenie potocznie zwane „strzykawką do kawy” zostało wynalezione przez firmę AEROBIE w 2005 roku.  Mnie w nim zachwycają następujące  rzeczy:

Aeropress: Trwałość

Wykonany jest z bardzo trwałego tworzywa (poliwęglan), choć zdarzyło mi się widzieć go w stanie nienadającym się do użytku, a było to tak:

Otrzymałam cały karton oryginalnie zapakowanych Aeropresów. Taką właśnie nówkę sztukę wysłałam klientowi (prezent od córki). Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam zdjęcia uszkodzonego towaru od klientki. Twierdziła, że przesyłka była niewłaściwie zabezpieczona. Zdziwiłam się bardzo, bo załączony w gratisie szklany słoiczek się nie potłukł, a Aeropress wyglądał tak, jakby ktoś się z nim co najmniej boksował. 😉 Przeprowadziłam wtedy testy. Próbowałam doprowadzić moją prywatną „strzykawkę” do podobnego stanu. Z dumą mogę powiedzieć, że mimo rzucania Aeropresu o kafelki, nie udało mi się go zniszczyć. Jeżeli chodzi o rozwiązanie tej sprawy to oczywiście wymieniłam urządzenie na nowy egzemplarz i przed kolejną wysyłką otworzyłam opakowanie, aby upewnić się, że był to pojedynczy egzemplarz w tej partii.

Aeropress: Młynek stworzony pod urządzenie 

Firma Rhinowares wyszła naprzeciw fanom Aeropresa i wyprodukowała młynek z adapterem, dzięki czemu możemy zmielić kawkę wprost to „strzykawki”.

Aeropress: Mobilność

Aeropress, młynek i dobra kawę osobiście zabieram na wszystkie wyjazdy. Parzyłam nim kawę na plaży i w szpitalu, w  szkole, a także będąc u znajomych w domu. Wystarczy mieć wyżej wymienione rzeczy i gorącą wodę, w warunkach polowych może być w termosie. J Jego zaletą jest też łatwość w utrzymaniu w czystości – wystarczy opłukać.

Aeropress: Dwa sposoby parzenia

Wyróżniamy dwie metody parzenia: metoda prosta i metoda złożona (nosi tylko taką nazwę, w rzeczywistości obie są bardzo łatwe, tak jak samo urządzenie).

Metoda odwrócona:

  1. Tłok z gumową uszczelką umieszczamy w tubie i wlewamy gorącą wodę, aby rozgrzać naczynie.
  2. Umieszczamy papierowy filtr w plastikowym sitku i przelewamy wodą, by pozbyć się z filtra posmaku papieru.
  3. Odmierzamy kawę w proporcji 8-15 gramów kawy na 100 mililitrów wody i mielimy na średnio drobno, zmielona kawa powinna wyglądać jak np. sól kuchenna. Następnie wsypujemy odmierzoną kawę do Aeropresa.
  4. Po zagotowaniu wody czekamy około minuty (nie zalewamy kawy wrzątkiem). Woda o temperaturze około 88-96 stopni zalewamy na początku tak, by tylko delikatnie przykryć kawę (najlepiej zalewać ją okrężnymi ruchami, aby już w tym momencie zwilżyć jak największą powierzchnię zmielonych ziaren). Można zamieszać napar dołączonym do zestawu „mieszadełkiem” (proces ten maksymalnie powinien trwać 10 sekund). Odczekujemy około 20 sekund.
  5. Po upływie tego czasu dolewamy wody niemal do ostatniej kropki na podziałce, tj. około 200 mililitrów, i zakręcamy sitko z papierowym filtrem. Następnie przygotowujemy naczynie, do którego będziemy przeciskać kawę. Wcześniej należy je ogrzać, np. przelewając gorącą wodą.
  6. Odwracamy Aeropress i powoli przeciskamy napar do przygotowanego naczynia za pomocą tłoka, aż do momentu charakterystycznego „syknięcia”.

Metoda prosta

  1. Umieszczamy papierowy filtr w plastikowym sitku i przelewamy wodą. Przelewamy gorącą wodą także cały Aeropress i stawiamy go na naczyniu, do którego będziemy przeciskać kawę.
  2. Odmierzamy kawę w proporcji 8-15 gramów kawy na 100 mililitrów wody i mielimy na średnio drobno, zmielona kawa powinna wyglądać jak np. sól kuchenna. Następnie wsypujemy odmierzoną kawę.
  3. Po zagotowaniu wody czekamy około minuty (nie zalewamy kawy wrzątkiem). Wodą o temperaturze około 88-96 stopni zalewamy kawę niemalże do pełna. Mieszamy dwa razy i zakładamy tłok, ale nie przeciskamy jeszcze. Założenie tłoka spowoduje, że kawa prawie nie będzie ściekać do naczynia w pozycji, w której się znajduje.
  4. Odczekujemy około 60-80 sekund i powoli przeciskamy napar, aż do charakterystycznego „syknięcia”.

Osobiście preferuję metodę odwróconą. Można poeksperymentować zarówno z mieszaniem, jak i temperaturą wody czy siłą i prędkością przeciskania. A jaka kawa najlepiej sprawdzi się do zaparzania w Aeropresie? Oczywiście podstawą jest kawa świeżo palona i świeżo zmielona. 🙂 Doskonale sprawdzi się kawa jasno palona z bogatym bukietem i nie pozbawiona kwasowości. Zachęcam do eksperymentowania.

Na pewno parzenie w Aeropresie będzie przyjemniejsze jeżeli użyjemy czajnika Hario Buono Kettle. Dzięki wyprofilowanemu dzióbkowi zdecydowanie łatwiej nalewa się wodę. Gorąco polecam i zachęcam do eksperymentowania. A może tak Cię wciągnie, że postanowisz wystartować na dorocznych zawodach i zdobędziesz tytuł Mistrza Świata Aeropresu?

Post Author: Magdalena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o