Idealne espresso w 5 prostych krokach!

Każdy się ze mną tutaj zgodzi, że espresso podane w kawiarni jest doskonałe w każdym calu. I można śmiało powiedzieć, że niemożliwe do odtworzenia w smaku w domowym zaciszu. Że co?! Poniżej znajdziecie jak w 5 prostych krokach przygotować samemu idealnie kremowe espresso oraz jak dbać o czystość ekspresu. I jak się za chwilę okaże nie będzie to tak strasznie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. 😉

KROK 1 : Idealne espresso – jakość wody!

To, jakiej wody użyjemy do przygotowania espresso ma ogromne znaczenie dla smaku naszej kawy. Dlatego nie pozostawiajmy w ekspresie wody przez nie wiadomo jak długi czas i nie korzystajmy z niej, gdy nam się przypomni, że chcemy kawy! Powinniśmy przynajmniej raz dziennie wymieniać wodę w zbiorniczku naszego ekspresu! Zamiast wody z kranu, która może mieć twardy odczyn i zawartość kamienia, możemy korzystać z wody źródlanej. Pamiętaj, aby przynajmniej co dwa miesiące używać odkamieniacza do wody. Używaj preparatów, które są specjalnie przeznaczone do ekspresów użytku domowego.

KROK 2 : Idealne espresso – odpowiednia ilość kawy!

Aby nasze espresso miało mocny i dobry smak powinniśmy dokładnie odmierzyć ilość kawy, której użyjemy do przygotowania napoju. Ekspresy automatyczne zazwyczaj mają zaprogramowane to, ile kawy mają pobrać. Natomiast ekspres kolbowy potrzebuje naszej pomocy, wobec czego idealną porcją do zaparzenia smacznego napoju jest 7 gramów kawy. Najlepiej jest zaopatrzyć się w miarkę, która doskonale odmierzy nam wymaganą ilość. Oczywiście będzie to przydatny zakup dla wszystkich posiadaczy ekspresów kolbowych.

 

KROK 3 : Idealne espresso – złota zasada baristy!

Korzystając z ekspresu kolbowego, po odmierzeniu już odpowiedniej ilości kawy i przesypaniu jej do kolby, klepnij delikatnie w wewnętrzną stronę dłoni, aby kawa równomiernie się rozprowadziła w sicie. Nie zapomnij ubić zawartości kolby tamperem! Dobrze ubita kawa stawia opór wodzie, dzięki czemu wydobyty smak będzie znacznie intensywniejszy.

KROK 4 : Idealne espresso – odpowiedni czas dla kawy!

Kawa powinna wypływać z dyszy jednolitym i ciągłym strumieniem. Zwróć uwagę w jakim czasie twój ekspres nalewa gotowy napój. Jeżeli kawa wypływa bardzo szybko i jej odcień jest niemalże wodnisty zamiast brązowy, najprawdopodobniej za słabo ubiłeś kawę w sicie. Z kolei jeżeli kawa wypływa zbyt wolno należy sprawdzić grubość mielenia ziarna, ponieważ źle zmielona kawa będzie również źle smakowała.

KROK 5 : Idealne espresso – czystość to podstawa!

Użytkownicy ekspresów kolbowych po każdorazowym przyrządzeniu kawy powinni usuwać jej resztki z kolby! Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozostałości mogą mieć wpływ na smak kolejnej przyrządzanej kawy!

5 prostych kroków, które nie tylko pokazują jak przygotować idealne espresso, ale również jak dbać o czystość ekspresu. Wyobraź sobie, że udajesz się do restauracji, po czym dostajesz swoje zamówione danie na brudnym talerzu. Jak się czujesz? Podejrzewam, że smak dania nie będzie taki, jak powinien, mam rację? Tak samo właśnie jest ze smakiem kawy. Woda wlana do ekspresu tydzień temu nie zmieni koloru, ale zmieni smak kawy! Pamiętaj, aby przynajmniej raz dziennie wymienić wodę. 😉

Post Author: Magdalena

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Justyna - Pielęgnacja - Ciała.net Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Justyna - Pielęgnacja - Ciała.net
Gość

Mój mąż jest smakoszem kawy, ja z kolei nie piję jej wcale. Ciężko jest mi więc zrobić mu idealną kawę kiedy sama nie mam wyczucia ile łyżeczek oznacza słabą a ile mocną. Twoje wskazówki bardzo mi pomogły 🙂