Jak zrobić dobrą kawę? Moja lista zakupów.

Jak zrobić dobrą kawę? I co to w ogóle oznacza? Cofnę się trochę w przeszłość….

Kiedyś piłam tylko kawę rozpuszczalną…Tak , właśnie tak ja zapalała kawoszka piłam tą kawę. Parzonej, fusiastej po prostu nie nienawidziłam. Bo jak zwykły Kowalski (też tak miałam) pomyśli o kawie parzonej to co ma na myśli? Otóż czarną jak smoła, gorzką siekierę, która ma za zadanie nie smakować a wprowadzić kofeine do naszego organizmu.

Kawa z ekspresu to było coś..niestety nie obracałam się w takim towarzystwie – jak większość Kowalskich…

Jaka metoda parzenia kawy na początek?

Większość domowych metod parzenia kawy wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów. Chociażby kawiarki. I tak ja właśnie kawiarkę proponuję na rozpoczęcie swojej kawowej drogi. Powód? Bardzo prosty. Wpływ czynników na jaki mamy wpływ jest mocno ograniczony. Czyli zyskujemy większą powtarzalność przyrządzanej kawy. Na co mamy wpływ? Na kawę jaką wybierzemy i stopień zmielenia. I tutaj z całą stanowczością polecam zainwestować w dobrą kawę! Co to znaczy dobra kawa? ja osobiście jestem fanką kaw świeżo palonych. Wybierzmy na początek dwie kawy np z Etiopii. Jedną z obróbki suchej i drugą z obróbki mokrej. Ta z obróbki suchej, będzie bardziej wyrazista, aromatyczna. Ta z obróbki mokrej zachwyci nas swoją łagodnością.

Jak zrobić dobrą kawę. Jaką kawiarkę wybrać?

Nie będę tutaj pisała, że kawiarki aluminiowe są złe a stalowe super. Czy też na odwrót. Ja w domowym zaciszu mam obie, a nawet więcej niż dwie. Ale myślę, że to dlatego, że kawa to moja pasja. Kawa z kawiarki stalowej na pewno będzie łagodniejsza w smaku. Dlaczego? To proste zbiornik na kawę ma mniejszą średnicę niż w  kawiarce aluminiowej tego samego rozmiaru. Jedynym minusem w kawiarkach stalowych jaki dostrzegłam to są trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Poniżej zdjęcie wnętrza kawiarki stalowej i aluminiowej i sitka. Do porównania wykorzystałam  kawiarki firmy Bialetti w rozmiarze 6 tz czyli możemy w nich jednorazowo przygotować około 300ml kawy.

Dobra kawa to kawa zalana wodą (najlepiej źródlaną).

Jak zrobić dobrą kawę. Jak nie kawiarka to co?

Obojętnie czy wybierzemy tutaj jako metodę parzenia kawy:

  • drippa
  • chemexa
  • aeropressa
  • french pressa

Powinniśmy oczywiście nie musimy 🙂 zaopatrzyć się w następujące akcesoria:

  • młynek (kawa tzw mielona uniwersalnie będzie zbyt drobna, aby napar był smaczny  ). Poza tym kawa mielona tuż przed zaparzeniem będzie bogatsza w aromaty. Po prostu nie będzie zwietrzała.
  • waga służy zarówno do odważania ziaren jak i kontrolowania naparu w procesie parzenia. Można je oczywiście zastąpić miarkami (załączone są np w dripach i aeropresie). Jednak należy pamiętać, że ziarna kawy mają różną gęstość, a co za tym idzie różnią się wagą. Poza tym w takim przypadku przyda się na pewno miarka do wody 🙂
  • termometr kawa zarówno prze parzona jak i niedoparzona nie będzie nadawała się do picia. Jena będzie samą goryczą, a druga kwaśniejsza od cytryny (przynajmniej  moim odczuciu) 🙂 Koszt termometru są na rawdę niewielkie, a może nas ustrzec przed  błędami. Jaka temperatura wody jest najlepsza? Są różne szkoły, pełno przepisów. Jenak zakres ten obejmuje zazwyczaj od 84° do 96°C
  • konewka czyli czajnik z odpowiednio wyprofilowanym dzióbkiem. Wiadomo nie miałam go a i tak kawę parzyłam, Jednak odkąd mam swojego kettle to parzenie kawy jest dużo prostsze. Bo ważne jest ab strumień wody był wąski i precyzyjny.

Jak zrobić dobrą kawę. Czy coś jeszcze?

Jeżeli uwielbiasz wszelkie mleczne kawy o na pewno warto zakupić spieniacz do mleka. Jakie są możliwości wyboru? Duże!!! Więcej szczegółów podam w kolejnym artykule … 🙂

Zapraszam na zakupy,parzenia i delektowania się aromatem pysznej kawy.

Post Author: Magdalena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o