Po jakim czasie kofeina zaczyna działać?

Kofeina to wspaniały organiczny związek chemiczny. Jest to alkaloid purynowy, znajdujący się między innymi w ziarnach kawy i innych surowcach roślinnych. Jest również otrzymywana syntetycznie. Jednak ja, zagorzała kawoszka, zajmę się kofeiną zawartą w kawie. Kiedy najlepiej wypić kawę, aby w pełni wykorzystać zawartą w niej kofeinę?

Kofeina – 5 zasad, aby ją w pełni wykorzystać

  1. Kofeina zaczyna działać w naszym organizmie dopiero po 20-30 minutach od momentu wypicia kawy.
  2. Stan pobudzenia spowodowany spożyciem kofeiny trwa od 2 do 3 godzin. Jeżeli jednak potrzebujesz, aby działała znacznie dłużej, spróbuj pić co 2 godziny słabszą oraz malutką kawę. To dużo bardziej skuteczna metoda, niżwypicie 2 dużych kubków mocnej kawy na dzień.
  3. Czujesz, że dopada cię ogromne zmęczenie i brak sił na dalsze funkcjonowanie? Zaserwuj sobie błyskawiczną drzemkę. Wypij małą kawę lub espresso i połóż się spać na około pół godziny. W tym czasie kofeina zacznie już działać, a ty nie zdążysz się rozespać na dobre. To doskonała metoda dla kierowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na zbyt długi odpoczynek czy regenerację sił.
  4. Spokojnie możesz dziennie wypić 3 filiżanki kawy, nie będą one miały negatywnego wpływu na twoje zdrowie.
  5. W przypadku chwilowego braku kawy i lekkiego zmęczenia – wypij herbatę. Zawiera ona podobna dawkę kofeiny, co kawa. Odpowiednikiem jednej filiżanki kawy z ekspresu będzie 1,5 kubka herbaty.

Herbaty niedawno pojawiły się w naszym sklepie.  Zapraszam do znalezienia swojej ulubionej. Ja już wybrałam. Podobno z samego rana najlepiej wypić szklankę wody. A bez wody, wiadomo, nie będzie ani kawy, ani herbaty. Teraz będę stawała przed dylematem – kawa, czy herbata?

Post Author: Magdalena

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
3 lat temu

Kocham kawę i nie umiem się bez niej obyć <3