Kawa w ciąży? Czy wolno pić?

Czy wolno pić kawę w ciąży to temat rzeka. Kiedy ja byłam w ciąży mój lekarz zabronił pić mi całkowicie kawy. „Wypłukuje magnez. Ewentualnie jedną dziennie – rozpuszczalną” – usłyszałam. Nie wdawałam się wtedy w dyskusje, że kawa rozpuszczalna to największe zło i rzeczywiście w takiej postaci na pewno nie jest zdrowa. Na szczęście to było dawno, ale temat teraz mi bliski. Niedługo zostanę ciocią 🙂 .

Kawa w ciąży? Co na to badania?

Ale skupmy się na faktach i badaniach. Oficjalne stanowisko światowych organizacji (WHO, Health Canada) zaleca, by w ciąży nie przekraczać 200 – 300 mg kofeiny dziennie. Wbrew pozorom to spora ilość. Jest to około 300-400 ml kawy przelewowej. To prawie 2 kawy dziennie!!!

Jak wiemy ciąża to prawdziwa burza w ciele. I to nie byle jaka burza tylko hormonalna. A hormony wpływają na metabolizm wydłużając tym samym długość działania kofeiny na organizm.

Poza tym kofeina dostępna jest także w herbacie czy też coli. A nie oszukujmy się nawet dzieci spożywają zarówno herbatę jak i colę. Nie oznacza to, że jestem zwolenniczkom podawania dzieciom kofeiny!!

O to na pewno nie!!! Jednak nie należy moim zdaniem popadać w skrajności.

Musimy o tym pamiętać, że kawa w małych ilościach jest nieszkodliwa a wręcz ma zdrowotne właściwości dla naszego organizmu .

Kobieta w ciąży

Podsumowując!!! Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo to nie ma przeciwwskazań do wypicia jednej kawki dziennie. Jednak należy pamiętać i wziąć pod uwagę, że każda ciąża jest inna , a także każdy organizm inny. Ja osobiście odstawiłam kawę na okres obu ciąż. Chodź nie powiem było ciężko. Moja siostra, której ciąża przebiega prawidłowo pije kawkę jedną dziennie i nasz maluszek rozwija się prawidłowo 🙂 . Zawsze można też pokusić się o kawę bezkofeinową. Chociaż tego akurat nie polecam. Dlaczego przeczytaj tutaj.

Zawsze też należy słuchać swojego organizmu! W końcu on wie co jest mu najbardziej potrzebne 🙂 .

Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie?

Zapraszam do źródła: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2017.00080/full

Post Author: Magdalena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments