Młynek do kawy. Jaki jest najlepszy? Jaki wybrać ?

Prawdziwy koneser kawy to osoba, która posiada w swoim dorobku życiowym ekspres oraz młynek do kawy i nie ma innej opcji. Oczywiście są takie jednostki, które nie posiadają jeszcze tych dwóch ważnych elementów bądź jednego z nich np. młynka do kawy. Dlaczego młynek do kawy jest tak ważny? Odpowiedź jest prosta – świeża kawa to nie tylko kawa świeżo palona, ale przede wszystkim świeżo mielona ! I nie ważne, że mieliłeś kawę kilka dni temu i najszczelniej ją zapakowałeś jak tylko się dało. Ponieważ aromat i smak kawy mielonej tuż przed jej przyrządzeniem jest niepodważalny i żadna kawa. Nawet mielona dwie godziny temu nie będzie tak smakować, jak kawa świeżo mielona.  I tutaj pojawia się odpowiedź na bardzo często zadawane sobie pytanie, a mianowicie „ ta kawa w tej kawiarni jest taka dobra, jak oni ją robią?” – mielą tuż przed parzeniem !  Skoro już wiemy, że młynek jest niezbędnym elementem przyrządzenia dobrej kawy, to teraz zastanówmy się jaki wybrać? Ponieważ na rynku mamy kilka różnych rodzai młynków do kawy.

Młynek do kawy – ręczny

Młynek ręczny Hario

W momencie, kiedy kawa stała się popularna nie było jeszcze młynków do kawy, wobec tego mielono ziarna kawy przy pomocy dwóch kamieni. W późniejszym czasie zaczęto używać moździerzy, aż do XVI wieku, gdzie wyprodukowano pierwszy ręczny młynek do kawy. Jednak ręczny młynek do kawy nie poszedł w przysłowiowy kąt, ponieważ mimo młynków elektrycznych nadal ma swoich zwolenników.  Z pomocą młynka ręcznego wydobędziemy najlepszy aromat z ziaren kawy. Jednak będziemy musieli poświęcić tej czynności trochę czasu, ponieważ jedna porcja kawy wymagać będzie od nas około 60 – 70 obrotów korbką. Dzieje się tak dlatego , że młynek ręczny jest młynkiem wolnoobrotowym działającym za pomocą żaren, które napędzają ręczną korbkę.  Jednak smak i aromat kawy wynagrodzi nam ten trud. Młynek ręczny można regulować  w zależności od metody parzenia kawy.Jego zdecydowaną zaletą jest, że nie nagrzewa on kawy podczas mielenia.  Należy jednak pamiętać, że taki młynek zmieli nam ziarna kawy dość nieregularnie. Jest to spowodowane tzw „czynnikiem ludzkim” –po prostu się męczymy i kręcimy nierównomiernie. Sama posiadam młynek ręczny i często używam go na wyjazdach czy też w domowym zaciszu np.mieląc  kawę pod kawiarkę czy inną alternatywę J.

Młynek do kawy – elektryczny

Najwygodniejszy i najszybszy sposób uzyskania świeżo mielonej kawy. Wkładamy wtyczkę do gniazdka z prądem, naciskamy bądź przytrzymujemy guzik i gotowe. Młynki elektryczne dzielimy na dwa rodzaje:

Młynek do kawy – elektryczny: Udarowy, wirnikowy inaczej zwany nożowym

Czyli taki, który posiada ostrza nożowe. Chyba w każdym domu był taki młynek do kawy u nas mieliła w nim mama cukier na cukier puder J .  Decydując się na taki młynek, trzeba wiedzieć, że nie ma on funkcji kontroli grubości i stopnia mielenia ziaren kawy. Poza tym chyba nie można nawet nazwać tej czynności mieleniem a siekaniem. Młynek ten przegrzewa mieloną kawę, co spowoduje częściowe ulotnienie się aromatu. Ten młynek będzie odpowiedni do mielenia cukru, orzechów i przypraw – ponieważ do tego nadaje się idealnie.

Młynek do kawy – elektryczny: Żarnowy

Młynek automatyczny Hario Konstrukcją przypomina młynek ręczny, jednak zamiast korbki jest bardziej zautomatyzowany. Żarnowy młynek umożliwia ustawienie grubości oraz stopień mielenia ziaren kawy. Posiada zmienne odległości żaren, które umożliwiają naprawdę drobne mielenie ziaren kawy. Szczególnie polecany dla właścicieli ekspresów ciśnieniowych.

Młynek do kawy powinieneś dobrać do swoich potrzeb kawowych, jeżeli pijesz dużo kawy postaw na młynek, który pracę wykona za Ciebie, natomiast, gdy wolisz naprawdę dobrą kawę i masz czas na jej przyrządzenie wybierz młynek ręczny. Jednak należy pamiętać, że długo parzona kawa powinna być grubo mielona, natomiast kawa drobno mielona najczęściej używana jest do ekspresów wysokociśnieniowych. Ja osobiście posiadam młynek elektryczny żarnowy i jestem z niego bardzo zadowolona, a, skoro już o nim mowa to pora na kawę !

 

 

Post Author: Magdalena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o