Wybierz najlepszy sposób parzenia kawy.

Nie istnieje jedna właściwa droga, która pozwoliłaby zrobić perfekcyjną kawę, ponieważ każdy z nas będzie preferować inny sposób parzenia. Jednak wszystkie metody powinny mieć wspólną zasadę bazową, którą jest gorąca woda. Jej wysoka temperatura wydobywa z ziaren naturalne składniki odżywcze, które dają kawie wspaniały aromat i niepowtarzalny smak. Poniżej przedstawiam 8 najbardziej popularnych urządzeń do parzenia czarnego nektaru.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Kafetiera/kawiarka

Kawiarka składa się z trzech połączonych ze sobą części. Na dole znajduje się pojemnik, w którym woda jest doprowadzana do wrzenia, w środku metalowy filtr, na drobno zmieloną kawę. Woda, poprzez nacisk wywołany parą, przepływa przez filtr z kawą. W ten sposób woda ma styczność z kawą przez około jedną minutę. Napar z kawiarki jest mocno przyprawiony i posiada intensywny aromat. Ceny kafetier zaczynają się już od 40 zł, co oznacza, że smaczna kawa jest na każdą kieszeń. Ważnym aspektem jest podział kawiarek w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane:

Kawiarki
Kawiarki

– kawiarki w całości wykonane z aluminium,

– kawiarki w całości wykonane ze stali nierdzewnej,

– kawiarki mix – dolna część kawiarki (zbiornik na wodę) wykonana ze stali nierdzewnej, a część górna wykonana z aluminium (zbiornik na kawę).

Są też kawiarki z opatentowanymi rozwiązaniami. Mogę tutaj wyróżnić trzy, które zostały wyprodukowane przez firmę Bialetti.

  1. Mukka – jest to idealne rozwiązanie dla fanów cappuccino. Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu w tej kawiarce możemy zaparzyć jednocześnie kawę i spienić mleko.
  2. Brikka, czyli kawiarka ze specjalnie zaprojektowanym zaworkiem, dzięki któremu powstaje crema.
  3. Orzo – moja faworytka i ideał dla fanów kawy zbożowej. Kawiarka posiadająca specjalny zawór do zaparzania kawy zbożowej.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: French Press

French Press
French Press

Jest to chyba najprostszy i najczęściej kupowany sprzęt do zaparzania kawy w domu. Wlewa się gorącą wodę na świeżo zmieloną kawę i pozostawia do zaparzenia przez około 5 minut. Zaparzacz posiada nierdzewny siatkowy filtr, który delikatnie opada na dno, oddzielając pyszną kawę od fusów. Należy pamiętać, aby nie wlewać bezpośrednio wrzątku na kawę, ponieważ spowoduje to sparzenie jej właściwości smakowych. Najlepiej odstawić wrzątek na około minutę i dopiero zalać zmielone ziarna. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie, sprawdzi się zarówno przy parzeniu kawy, jak i herbat, lub nawet spienieniu mleka.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Ekspres przelewowy

Wlana do wyznaczonego zbiornika woda, z pomocą grzałki, nabiera właściwej temperatury. Następnie przepływa do filtra, wypełnionego odpowiednio zmieloną kawą, i filtruje ją bezpośrednio do dzbanka poniżej, z którego będziemy nalewać już gotowy napój. Pełen cykl przygotowania takiej kawy trwa około 10 minut. Tego typu ekspres kosztuje w granicach 70-300 zł. Wszystko zależy już od producenta i marki wybranego przez nas ekspresu.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Ekspres kapsułkowy

Do tego typu sprzętu potrzeba nam będzie dwóch składników, a mianowicie – wody oraz specjalnych kapsułek, zawierających zmieloną kawę. Przykładem takiego ekspresu jest oczywiście wszystkim znane Dolce Gusto. Za jego pomocą sposób przygotowania naparu jest bardzo prosty, a specjalne kapsułki z kawą kosztują około 1 zł za sztukę i umożliwiają zrobienie każdego rodzaju kawy – od cappuccino po latte macchiato. Taki ekspres bez problemu dostaniemy w każdym większym sklepie, z kolei jego cena jest względnie adekwatna do sposobu parzenia kawy. Możemy kupić też puste kapsułki i napełnić je swoja ulubioną kawą.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Ekspres automatyczny

Ekspres ciśnieniowy
Ekspres ciśnieniowy

Jest to wygodny sposób przyrządzenia wyśmienitej kawy. Obecnie część ekspresów posiada wbudowany młynek do kawy, co pozwala zrobić kawę z pomocą wciśnięcia jednego guzika. Ja osobiście nie polecam takiego rozwiązania. Lepszą alternatywą jest osobny zakup młynka i ekspresu. Wadą tego produktu jest jego cena.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Aeropress

Aeropress
Aeropress

Urządzenie popularnie zwane strzykawką do kawy, wynalezione przez Alena Adlera. Najbardziej mobilne i „pancerne” urządzenie do parzenia kawy. Napar możemy przygotowywać w nim na dwa sposoby:

metoda prosta,

metoda odwrócona.

Oryginał jest produkowany przez firmę Aerobie. Jego głównymi zaletami są mobilność, a także trwałość.

 

 

 

Drip

Dripper
Dripper

Należy uznać go za mobilne urządzenie do parzenia kawy, ponieważ jest dość małych rozmiarów. Charakteryzuje się dużą rozpiętością cenową w zależności od materiałów, z jakich jest wykonany (plastik, szkło, ceramika lub metal). Do zaparzania tą metodą niezbędny jest zakup filtrów papierowych.

 

Najlepszy sposób parzenia kawy: Chemex

Chemex
Chemex

Urządzenie to zostało zaprojektowane w 1941 przez niemieckiego chemika i wynalazcę dr. Petera Schlumbohma. Wykonany jest z żaroodpornego szkła, a podana w nim kawa prezentuje się bardzo efektownie. Jednorazowo możemy zaparzyć nawet 1400 ml kawy. Daje nam czysty napar z przyjemną kwasowością. Do tej metody niezbędny jest zakup filtrów papierowych.

 

 

 

 

 

Oczywiście metod i urządzeń do zaparzania kawy jest o wiele więcej. Niewymienione wyżej zostaną opisane w osobnych artykułach.

 

Post Author: Magdalena

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AnnakonceptualnikAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość

Idę parzyć kawę! Narobiłaś mi smaku. 🙂 W pracy mam French Pressa, a domu express ciśnieniowy i nawet mój syn wie, że to jest najważniejszy sprzęt w domu. 😀

konceptualnik
Gość

Z parzenia kawy można zrobić prawdziwy rytuał. 😀 Ja jednak wybrałam opcję najprostszą z możliwych – zwykły czajnik 😀

Anna
Gość
Anna

Nie miałam pojęcia, że jest tyle możliwości parzenia kawy. Ja akurat kawy nie piję, ale mój mąż używa najczęściej ekspresu ciśnieniowego. Pokażę mu ten wpis to może wypróbuje jeszcze jakiś inny sposób 🙂