Jak wybrać dobry tamper do kawy?

Tamper do kawy. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd w języku polskim wzięło się słowo „tamper”? Otóż przywędrowało ono do nas z języka angielskiego i oznacza „ubijak” – urządzenie służące do ubijania kawy do espresso przez baristę w kolbie (portafiltrze).

Tamper do kawy a kawiarka

Tamper z jakim urządzeniem go używać?

Bardzo często spotykam klientów, którzy chcą zakupić tamper do kawiarki. Pamiętajcie, pod żadnym pozorem kawy w kawiarce nie ubijamy, a już na pewno nie tamperem. Ciśnienie wytwarzane przez kawiarkę jest dużo mniejsze od tego wytwarzanego podczas parzenia w ekspresie ciśnieniowym.

Tamper i ekspres ciśnieniowy – nierozerwalna para

Powiedziałabym, że jeżeli chcemy cieszyć się dobrze zaparzonym espresso, to tamper jest do tego niezbędny. Niektóre młynki są wyposażone w tamper. Ja taki posiadam i jestem zadowolona.

Jak ubić kawę przy pomocy tampera?

I tutaj ilu basistów, tyle technik, jednak każda z nich rzutuje na smak przyrządzonego espresso. Na początku możemy wyrównać kawę palcem i usunąć jej resztki z kołnierzyka sitka. Tamper należy trzymać prostopadle do sitka.

– Niektórzy bariści naciskają dość mocno tamper, bo im mocniej ubita kawa, tym czas ekstrakcji dłuższy.

– Inni stosują technikę nutating motion, polegającą na takim przechyleniu tampera, aby mocniej ubić kawę po bokach. Przeważnie robi się to w 4 kierunkach.

– Są też tacy, którzy wyrównują kawę wykorzystując siłę grawitacji i wagę tampera, następnie delikatnie ją ubijają.

W końcowym etapie jednak wszyscy są zgodni, że tamper należy przekręcić o 360 stopni, co ma na celu wygładzenie powierzchni kawy i ma zapobiec kanałowaniu, czyli wyszukaniu przez wodę podczas ekstrakcji łatwiejszych dróg przejścia. Możemy także zakupić tamper dynamometryczny, który pozwala na kontrolowanie prawidłowego i powtarzalnego ubicia kawy w sitku .

Rodzaje tamperów:

  • płaski;
  • wypukły.

Jednak najważniejsza jest średnica tampera i powinna być idealnie dopasowana do średnicy kolby w ekspresie.

Jeżeli chodzi o wykonanie samej raczki to tutaj ogranicza nas chyba tylko wyobraźnia. Mogą być drewniane, metalowe lub z tworzywa sztucznego w ulubionym kolorze.

W naszym sklepie mamy dostępne tampery firmy Motta, która specjalizuje się w akcesoriach dla basistów. Jesteś ciekaw kolorów? Zapraszam.

Post Author: Magdalena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o